Kategorie

Chat

nikdo nic nepíše
:
 

Článek

Historie

10.02.2013 18:27 - GoldenSnitch - Historie skupiny - komentáře (0)

1988 – na jaře vzniká hudební uskupení s názvem I. Českomoravská nezávislá hudební společnost. V první sestavě hráli: Jiří Břenek - housle a zpěv, František Černý – kytara zpěv, harmonikář Jiří Michálek a houslista Antonín Svoboda.

1990 – ke sklonku roku kapela vydává své první album Dověcnosti, které obsahovalo řadu upravených lidových písní z Čech a Moravy. Po natočení Dověcností, kde hrál jako host na trubku Radek Pobořil (dnes stálý člen Čechomoru), vystupovala kapela po celé Evropě. Po odchodu Jiřího Hodiny hostoval se skupinou houslista Jan Hrubý.

1994 – přichází potřeba změny zvuku a z akustického pojetí pozvolna začínal přecházet do elektrické podoby. Přišel bubeník Martin Rychta a přivedl s sebou Michala Pavlíka, který hraje na cello a dudy. V této době oslovil Jirka Břenek houslistu Karla Holase, který začal vystupovat s kapelou již pod zkráceným názvem Českomoravská hudební společnost.

1996 – vychází druhé album Mezi horami. Na podzim umírá předčasně na zákeřnou nemoc Jiří Břenek.

1997 – kapela hraje ve složení: František Černý – kytara, zpěv, Karel Holas – housle, zpěv, Radek Pobořil – akordeon, trubka, Michal Pavlík – violoncello, české dudy a Martin Rychta – bicí.

1999 – Českomoravskou hudební společnost pozvala jako předkapelu na svoje turné „Větší, než malé množství lásky“ skupina Lucie.

2000 - „Českomoravská“ vydává své třetí řadové album nazvané Čechomor. Jako host si na něm na bicí zahrál David Koller a zazpívala Lenka Dusilová. Po vydání skupina definitivně zkrátila název na Čechomor a v létě 2000 pozval Jarek Nohavica Čechomor na společné turné. Po turné na podzim roku 2000 vystřídal Martina Rychtu bubeník Radek Klučka.

2001 – firma SAP stojí za organizací koncertu v Rudolfinu. Na tento lednový koncert si hudebníci z Čechomoru přizvali ke spolupráci komorní orchestr Collegium českých filharmoniků, který aranžoval světoznámý hudební skladatel, zpěvák a punker Jaz Coleman, kterého oslovil Karel Holas. Čechomor Jaze natolik zaujal, že bylo pod jeho producentským vedením natočeno další album s názvem Proměny. V době turné s Jarkem Nohavicou přišel Petr Zelenka s nápadem natočit film. Čechomor získává tři ceny Anděl - skupina roku, za album Proměny a za stejnojmennou skladbu.

2002 – na jaře přichází do kin „Rok Ďábla“. Na podzim vyšla živá nahrávka Čechomor-Live.

2003 – koná se turné Proměny tour 2003. Záznam z koncertu z pražské T Mobile Arény vyšel na DVD a double CD.

2004 - od ledna hraje v Čechomoru nový bubeník a hráč na perkuse Roman Lomtadze.

2005 – 16. května vychází nové CD "Co sa stalo nové." Na albu hostují dva z účinkujících festivalu Womad Praha 2000 - irský zpěvák Iarla O´Lionaird a japonský hráč na bubny taiko a flétnu šakuhači, Joji Hirota.

Souběžně s vydáním alba proběhly čtyři velkolepé koncerty v Čechách, na Moravě a Slovensku. Největší z nich se odehrál v pražské T-Mobile Aréně. S Čechomorem na něm vedle zpěvačky Lenky Dusilové, hráče na irské dudy Dana Vališe a cimbálisty Jana Mikuška hostovali i oba zahraniční muzikanti, kteří se na Co sa stalo nové podíleli ve studiu. Právě tento vrcholný pražský koncert je zachycen na později vydaném live albu a DVD "Stalo sa živě."

Své nové album skupina představila také v Polsku i v Londýně. Na podzim 2005 proniklo album do první dvacítky mezinárodní rozhlasové hitparády Evropský žebříček world music (WMCE).

2005 - v průběhu tohoto roku natáčí Karel Holas, Radek Pobořil, Michal Pavlík a další muzikanti ve studiu Sono album Lemele izraelské zpěvačky Chavy Alberstein, která se mimochodem podílela i na hudbě k filmu Musíme si pomáhat. Producentem alba je muzikolog a skladatel Aleš Březina.

2006 - si Piotr Uklanski, polský režisér žijící v New Yorku, objednal u Karla Holase hudbu ke svému prvnímu filmu Summer Love, který se roku 2006 promítal na festivalu v Cannes.

V červnu 2006 došlo k zásadnímu průlomu na zahraniční trhy. Album Co sa stalo nové vyšlo v Británii a stává se tak pro skupinu "bránou" na světová podia. Prodej alba na domácí půdě přesáhl hranici 30 000 a v srpnu vychází zmíněná koncertní podoba, Stalo sa živě. Souběžně s živým albem vychází i stejnojmenné live DVD, které vedle koncertu přináší i 11 videoklipů, fotogalerii a filmový dokument z natáčení Co sa stalo nové.

21. srpna 2006 vyjíždí Čechomor na svoji první železniční šňůru nazvanou Vlak Tour, s japonským hostem Joji Hirotou. V průběhu Vlak Tour vznikl televizní dokument, který byl na žádost diváků v České televizi několikrát reprizován.

Na podzim skupina koncertuje v Anglii a Polsku, kde vychází album Proměny. Říjen a část listopadu strávil Čechomor na svém prvním velkém turné po USA. Skupina vystoupila v nejvýznamnějších amerických velkoměstech společně s Lenkou Dusilovovu, turné zorganizoval její americký producent Ben Yonas, s nímž natáčela svoji poslední desku.

2007 - Kooperativa Tour 2007 v rámci něhož začíná spolupráce s obecně prospěšnou společností Pomocné tlapky, která se specializuje na výchovu asistenčních psů. Čechomor vedle toho koncertoval v Maďarsku na Kalaka festivalu, v Belgii při otevírání nového Českého domu, v Anglii, a též na moravsko-slovenském pomezí ve Velké nad Veličkou, v samém ohnisku moravské lidové hudby, na folklorních slavnostech Ozvěny Horňácka s legendárním primášem Martinem Hrbáčem.

Na podzim se natáčí album "Sváteční Čechomor" se zajímavými hosty: Ondřej Smeykal hraje na australskou basovou rouru didgeridoo, velmi všestranný Taras Volshchuk z Ukrajiny přispěl svým kontrabasem, k dalším přidaným nástrojům patří dudy, cimbál, trubka a bastrombon. Na albu jsou vedle českých, moravských a slovenských lidových skladeb i písně v polštině a těšínském nářečí. Překvapením je účast dvou nových zpěvaček, dvojnásobné držitelky slovenského Zlatého slávika Zuzany Smatanové a velmi nadějné Elišky Ptáčkové z Prahy.

2008 - Karel Holas skomponoval hudbu k filmu Svatba na bitevním poli režiséra Dušana Kleina; premiéra je 9. ledna 2008. Vychází CD Pověsti moravských hradů a zámků. Jedná se o o kombinaci čtených pověstí (v podání herce Miroslava Vladyky) a lidových písní, které se k pověstem váží, v úpravě Čechomoru. V květnu vyráží kapela na turné s Divokým Billem, které obsahuje 7 společných koncertů.

2009 – Čechomor se účastní soutěže Eurosong se skladbou Józef, moj kochany. Vychází alba Pověsti českých hradů a zámků a Pověsti slezských hradů a zámků. Pro velký úspěch je již potřetí v řadě uspořádáno turné s názvem „Podpořte s námi Pomocné tlapky“ v rámci Kooperativa tour 2009.

2010 – vychází CD Písně z hradů a zámků, které obsahuje všechny skladby z trilogie Pověstí. V měsících květen až červenec kapela hraje na 15-ti koncertech v rámci Kooperativa tour 2010. Závěr tour patřil šesti předvánočních koncertů, k tomuto počinu si kapela přizvala mladou talentovanou zpěvačku Ewu Farnou spolu s ryze dámským smyčcovým kvartetem Gadrew Way v aranžích Jana Kučery. Vyvrcholením byl dvojkoncert v Národním divadle.

zdroj: http://www.cechomor.cz/

Přidej komentář

Autor:
Komentář:
Odřádkování se zachovává, HTML není povolené
Opiš kód:   Kód je nečitelný, ukaž jiný

Komentáře

Zatím žádné komentáře